LENO W PRZÓDK – POCZĄTKI Z SHELLEM
Cudze chwalicie, swego nie znacie – mówią zgodnie uczestnicy pierwszej wyprawy LENO W PRZÓDK. Przypomnę, że w październiku 2022 r. grupa miłośników pojazdów rodem z bloku wschodniego wybrała się na nowo „odkrytą” trasę Shella sprzed 90 lat. W latach 30. XX wieku koncern paliwowy organizował przejazdy turystyczne mijając ówczesne niemieckie miejscowości, w których mieściły się ich stacje paliw. W zasadzie jeszcze przed pandemią w 2020 r., gdy w moje ręce wpadła przedwojenna ulotka wiedziałem, że kiedyś odtworzę tę trasę. Gdy pomysł wrócił nie musiałem długo namawiać głównego partnera firmę WB Tank z Udorpia prowadzącą stację Shell oraz Stacja Smaku i Stacja Snu. Wsparli przedsięwzięcie autokaszuby.pl. Ostatecznie na odcinku Bytów – Miastko – Polanów – Sławno – Słupsk – Lębork – Jasień – Bytów, 18 pojazdów z niewielkimi awariami przejechało blisko 280 km. W Miastku miejscowi historycy w telegraficznym skrócie opowiedzieli grupie 42 osób o historii ich miasta. Z kolei w Polanowie podziwialiśmy rywalizację Wrak Race. LENO W PRZÓDK było jednodniową kameralną imprezą. W zasadzie nic wielkiego, ale pojawiła się nadzieja na coś nowego, mogącego przerodzić się w wydarzenia cykliczne. Nie mogło być inaczej, bo entuzjazm uczestników był zaraźliwy. Po prostu czerpaliśmy radość z każdego pokonanego kilometra. A chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że jazda autami z demoludów mają swój niepowtarzalny klimat. Szczególnie starsi, z pasją rozbudzają dawne sentymenty niejednokrotnie przekazując pasję młodszym pokoleniom.

LENO W PRZÓDK 2.0 – NOWA TRASA
Jeszcze w grudniu zaproponowałem nową trasę, którą pokonamy w maju 2023 r. Tworzyłem ją z myślą, że sam przejazd daje frajdę, ale to przecież za mało. Fajnie jest mieć cel. Zresztą podobnie gdy „odrysowywałem” kolejne trasy Rajdów Dan-Car, gdzie celem były europejskie muzea motoryzacyjne. Dzisiaj organizowana z dużym rozmachem przez Automobilklub Bytowski impreza, może nie jest perpetum mobile, bo samo się nic nie dzieje, ale świetnie się rozwija dzięki powiększającej się grupie pasjonatów. Wróćmy jednak do LENO W PRZÓDK. To jest wydarzenie regionalne. Jednak jak się okazuje również dookoła komina można znaleźć ciekawe miejsca. Wybór padł na trasę: Bytów – Sępólno Krajeńskie – Zblewo – Kolano – Kawle Górne – Bytów. Odwiedzimy miejsca znane naszym oczom, ale w zacnym gronie warto odwiedzić je ponownie. W Sępólnie Kraj. odwiedzimy Pomorskie Okręgowe Muzeum PRL. Chyba nikomu nie trzeba reklamować tego miejsca. W Zblewie jest ich nowy oddział, a w Kawlu Górnym poznamy spory prywatny zbiór motoryzacyjny. Zaliczymy dwudniową odskocznię od dnia codziennego. Nocować będziemy w ośrodku w Kolanie. W tym samym miejscu przy pomocy gospodarzy przygotujemy biesiadę kaszubską. Potrawy i trunki będą przypominać te z czasów PRL. Nie zabraknie kotletów schabowych, które sami ubijemy, będzie lokalny bigos, kilka frykasów i… wata cukrowa.

POJAZDY i UCZESTNICY – STAN NA 13.01.
Na temat każdego pojazdu i ich użytkowników można spisać osobną historię. Zapewne poznanie ich będzie bardzo ekscytujące. Można rzec, „eeeeetam”, to tylko Żuki. Jednak to nie są zwykłe Żuczki. Przecież pojedzie popularny zielony Frankożuk, który przemierzył trasę Złombolu i Rajd Koguta. Zresztą jego brązowy kolega również. Natomiast trzeci Żuk również jest niecodzienny, bo to ten należący do Automobilklubu Bytowskiego. strażacki model jest naprawdę w świetnym stanie. To dopiero początek wyliczania, bo zobaczymy Polonezy różnej maści, kombi, Caro i przejściówka. Każdy z nich ma swoją opowieść. Kto kocha maluszki również będzie miał od wyboru do koloru. Kilka z nich nich brało już udział np. w Rajdach Dan-Car i… w pierwszym LENO W PRZÓDK. Zresztą podobnie jak biały duży Fiat. Na liście startowej mamy także Łady i Wartburgi. Jeden z nich może pochwalić się silnikiem dwusuwowym. Chyba każdy z nas zna jakąś historię z czarną Wołgą. Taka również będize. Ja znam jedną prawdziwą opowieść i zamierzam ją zdradzić przy ognisku. Dla urozmaicenia, w kolumnie będzie też Cinquicento w świetnym stanie. Dopełnieniem grupy będzie auto rozpoznawalne przez znaczną część miłośników klasyków. Pamiętacie UAZ-a 452 Buchankę z Rajdu Koguta? Po nieszczęśliwym wypadku i remoncie, to auto wraca na drogi. Właściciele zapewniają, że w LENO W PRZÓDK odbędzie się porenowacyjny debiut. A tylko informacyjnie dodam, że pojedzie także mój Trabi…
Cieszy fakt, że wśród uczestników będą całe rodziny. Nie zabraknie zatem konkursów i zabaw dla najmłodszych. A, że my dorośli też jesteśmy jak dzieci, to również się pobawimy.

MOŻNA JESZCZE DO NAS DOŁĄCZYĆ
Póki co, zgłosiło się 21 pojazdów i 64 osoby. Miejsc noclegowych w samym Kolanie jest 98. Jednak jeśli liczba chętnych przekroczy możliwości Kolana, będzie można poszukać noclegi w okolicy. Przecież w samej oddalonej o kilkaset metrów Wieżycy, czy Ostrzycach jest gdzie odpocząć. Zatem jeśli posiadacie auto z bloku wschodniego i chcecie 20-21.05.2023 r. spędzić razem z nami, skontaktuj się ze mną (Bogdan Adamczyk, bogada@wp.pl).

MOŻESZ ZOSTAĆ NASZYM PARTNEREM
Sam wkład własny pozwoli pokryć koszty paliwa i noclegu. Dzięki partnerom będziemy mogli nabyć okazjonalne koszulki i serię gadżetów. Każde dziecko również zasługuje na pamiątkę. Na coś fajnego. Ogólnie LENO W PRZÓDK jest niskonakładowym przedsięwzięciem ale każde wsparcie będzie mile widziane. Dołącz do nas! Dotychczas zaufali nam: Agencja Reklamowa Kurier, WB Tank – Shell Udorpie, Stacja Smaku, Stacja Snu, Salon Fryzjerski La Visage, Mobilne Centrum Czystości, Studio Tatuażu Diabełek. Patronat medialny obejmuje Kurier Bytowski, miesięcznik Pomerania.

ORGANIZATORZY:
autokaszuby.pl • Automobilklub Bytowski

Serwis używa plików cookie zgodnie z warunkami polityki prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki. Polityka prywatności